Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź dewelopera

W Polsce na zakup mieszkania za gotówkę może pozwolić sobie bardzo nieliczna grupa osób, najczęściej takie zakupu finansowane są przez banki, a to wiąże się z decyzją na długie lata, w których do spłacenia będzie pozostawał kredyt na takie mieszkanie. Dla wielu osób w związku z tym jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego też, aby uniknąć ryzyka strat należy się odpowiednio do niej przygotować. Chcąc nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego, należy znaleźć dewelopera, który oferuje takie mieszkania. Jednak jak sprawdzić jego wiarygodność i uczciwość, aby nie zostać oszukanym? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Nieuczciwy deweloperzy to wciąż niestety częsty przypadek, wpłata zaliczki, zaciągnięty kredyt, utrata płynności finansowej to tylko nieliczne z kłopotów, jakie mogą stać za wyborem nieodpowiedniego dewelopera. Dlatego przed jakimikolwiek działaniami należy go dokładnie sprawdzić.

Opinie i informacje od byłych klientów

deweloper
Osiedle Zelone Bemowo Warszawa – mieszkania

W dzisiejszych czasach kiedy dostęp do internetu posiada niemal każdy, sprawdzenie dewelopera nie jest trudnym zadaniem, wymaga jedynie odrobiny zaangażowania i czasu. Warto sprawdzi na stronach branżowych opinie na temat danego developera i tego, jak dotychczas przebiegała prowadzona przez niego sprzedaż mieszkań. Warto także skontaktować się z osobami, które kupiły już od niego mieszkanie. Ich wskazówki, opinie i porady mogą okazać się nieoceniony na etapie podejmowania decyzji co do wyboru dewelopera, który ma wybudować dla nas mieszkanie. Jeśli w trakcie rozmów natkniesz się na niepochlebne opinie z kilku źródeł, warto przemyśleć, czy na pewno chcemy decydować się na współpracę właśnie z takim deweloperem.

Sytuacja finansowa dewelopera

kolejnym etapem sprawdzenia dewelopera jest sprawdzenie jego sytuacji finansowej. Istnieje kilka bardzo prostych sposobów, na sprawdzenie, czy dany deweloper, nie posiada przypadkiem przeterminowanych należności. Wystarczy jedynie sprawdzić daną firmę w rejestrach dłużników. Istnieje wiele firm, które udostępniają takie informacje na temat deweloperów na przykład BIG InfoMonitor, czy też Krajowy Rejestr Dłużników. Jednak brak występowania danego dewelopera w tych spisach nie jest równoznaczne z jego dobrą sytuacją finansowa. Dlatego najlepiej jest poprosić go o udostępnienie sprawozdań finansowych. W Polsce każdy deweloper ma obowiązek udostępnić dla klientów sprawozdanie finansowe z dwóch ostatnich lat. Dodatkowo dewelopera można także sprawdzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie można bezpłatnie i osobiście pobrać wydruk na temat danej spółki podając jedynie jej numer KRS. W takim wydruku umieszczone są wszystkie odpisy, które zostały wykonane w KRS.

Jasna i czytelna umowa

Kolejnym elementem, który gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, jest jasna i czytelna umowa z deweloperem. Uczciwy przedsiębiorca, nie będzie starał się przemycić w niej niekorzystnych zapisów czy też tak zwanych kruczków prawnych. W celu przeanalizowania umowy i jej poprawności pod względem prawnym, warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, która rzetelnie oceni umowę i wszystkie w niej zapisy, a także objaśnia je w zrozumiały sposób, przedstawiając wady i zalety danych punktów. Dobra umowa powinna chronić obie strony, dlatego też nie należy się bać proponowania własnych zapisów w niej, które pomogą w ewentualnym dochodzeniu swoich roszczeń w razie niepowodzenia inwestycji czy też innych problemów.

Kompleksowa obsługa

Uczciwy i rzetelny deweloper Warszawa zapewni pomoc i kompleksową obsługę w trakcie zakupu mieszkania. Standardem jest już to, że deweloperzy pomagają swoim klientom w uzyskaniu kredytu na zakup mieszkania, znalezieniu firmy, która wykończy mieszkanie, a także daje możliwość oględzin inwestycji w momencie jej powstawania. Ważne jest także rozwiązanie przez dewelopera kwestii związanych z obsługą lokali, gwarancja, a także powstaniem wspólnoty mieszkaniowej. Renomowane firmy deweloperskie umożliwiają także swoim klientom na rozmowy z architektami, którzy mogą wprowadzać ewentualne sugerowane przez nas zmiany w rozkładzie mieszkania nowe Bemowo.

Obowiązki dewelopera

Przy sprawdzeniu dewelopera ważne jest także zwrócenie uwagi czy spełnia on swoje obowiązki, jakimi są między innymi przekazanie prospektu informacyjnego. Jest to jeden z podstawowych instrumentów ochrony prawnej wprowadzony przez ustawę deweloperską z dnia 16 września 2011 roku. W prospekcie powinny zostać zawarte informacje o stanie prawnym działki, źródła finansowania inwestycji, terminy realizacji poszczególnych etapów, a także zakończenia prac. Jak również informacje na temat stanu finansowego, prawnego i tym podobne na temat głównego wykonawcy inwestycji.

Wszystkie te aspekty połączone w całość pozwalają na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi deweloperami, którzy mogliby narazić swoich klientów na koszta. Sprawdzenie dewelopera pod każdym kątem leży w interesie kupujących, dlatego też im dokładniej zostanie to wykonane, tym większa pewność, że po drodze nie wynikną żadne problemy związane z budową mieszkania oraz jego oddaniem.