Wszystko, co trzeba wiedzieć o przeprowadzce

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, gdy musi on podjąć niezwykle ważną decyzję o opuszczeniu domu rodzinnego. Nie każdy decyduje się na tak odpowiedzialny krok. Osoby, które podjęły się tego zadania muszą pamiętać, że czeka na nie szereg formalności, pracy oraz podejmowania rezolucji, których konsekwencje odczuwać będą oni przez następne kilka miesięcy, a nawet i lat. Nie ważne jest zatem, czy przeprowadzki dokonuje student, który zaraz po zakończeniu nauki wraca do domu rodzinnego, czy osoba, która niejeden raz zmieniała mieszkanie. W każdej z tych sytuacji, proces wyprowadzki przebiega bardzo podobnie.  

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przeprowadzce

Najważniejszym elementem, a zarazem kluczem do sukcesu udanej i bezproblemowej przeprowadzki jest rozplanowanie działania oraz poszczególnych czynności, które należy wykonać przed, w trakcie oraz po wprowadzeniu się do nowego mieszkania. Do tego celu można wykorzystać kartkę papieru, specjalny dziennik, czy nawet telefon. Mało ważne jest w jakiej formie zostanie sporządzony plan. Istotne jest to, aby był on przejrzysty i zrozumiały dla osoby, która go napisała oraz w następstwie, łatwo wypełniało się znajdujące się na nim czynności. 

Kalendarz przeprowadzkowy

Na około 2 miesiące przed przeprowadzką można rozpocząć selekcję rzeczy, np. ubrań, naczyń oraz dodatków do mieszkania. Dzięki temu, do nowego domu zabiera się tylko potrzebne przedmioty, z których na pewno będzie się korzystać. Zabieg taki oszczędzi nie tylko sporo miejsca, ale także i czasu, który należałoby przeznaczyć na ich przewożenie. Jeżeli chce się skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, należy rozpocząć jej szukanie w bardzo podobnym czasie. 

Szczegółowy plan przeprowadzki warto jest sporządzić na minimum miesiąc przed nią. Wówczas ma się pewność, że znajdą się w nim wszystkie istotne aspekty i sprawy do załatwienia przed wyprowadzką. Można także rozpocząć zbieranie materiałów do przewozu i zabezpieczenia przedmiotów, które będą przeniesione na nowe mieszkanie. Przydadzą się do tego celu wszelkich rozmiarów kartony, worki i folie. 

Na dwa tygodnie przed przeprowadzką można już rozpocząć pakowanie. Warto jest zacząć od przedmiotów, które są najmniej używane. To samo dotyczy pomieszczeń. Jeżeli posiada się dziecko lub zwierzęcia, powinno rozpocząć poszukiwanie mu opieki na ostatnie dni, czy też dzień przeprowadzki.

W ostatnim tygodniu przed przybyciem do nowego domu, należy zacząć intensywne pakowanie oraz opróżnianie lodówki z jedzenia. Pamiętać warto także o przygotowaniu bagażu podręcznego, który w pierwszych dniach będzie niezbędny. Powinny znaleźć się w nim podstawowe środki higieniczne, ubrania oraz przedmioty, z których korzysta się na co dzień, np. elektronika. 

W dzień przed i w dzień przeprowadzki panuje ogromny harmider. W całej tej bieganinie nie można jednak zapomnieć o: 

  • kluczach do starego i nowego mieszkania, 
  • naładowaniu telefonu, 
  • zabraniu ze sobą bagażu podręcznego, dokumentów oraz prowiantu, 
  • zrobieniu zdjęcia miernikom wody, prądu oraz gazu w starym mieszkaniu (w dzień wyprowadzki).  

Jak ułatwić sobie przeprowadzkę?

Kluczem do sukcesu udanej przeprowadzki jest planowanie i odpowiednia organizacja. Jeżeli jednak ten element ma się już w małym paluszku, warto jest zapoznać się z kilkoma udogodnieniami i poradami, które mogą znacząco wpłynąć na komfort i oszczędność czasu oraz nerwów podczas wyprowadzki z domu. 

  1. Na około dwa miesiące przed przeprowadzką warto jest rozpocząć używanie środków czystości, detergentów oraz kosmetyków, które znajdują się w domu. Dzięki temu, ogranicza się ilość przewożonych przedmiotów, a co za tym idzie również i czas poświęcany na ich spakowanie oraz dostarczanie do nowego lokum. 
  2. Podczas pakowania, należy opisywać i numerować zarówno pudełka, jak i worki oraz opisywać, co się w nich znajduje. Gwarantuje to, że o wiele szybciej odnajdzie się potrzebne przedmioty. 
  3. Przeprowadzka jest dobrą okazją na oddanie pożyczonych rzeczy. 
  4. O zmianie adresu zamieszkania należy wcześniej poinformować odpowiednie jednostki i organy, znajomych oraz rodzinę.  

Usługi firm przeprowadzkowych – czy warto z nich korzystać? 

Osoby, które nie mają za dużo czasu i chęci lub potrzebują specjalistycznej pomocy podczas zmiany mieszkania, powinny skorzystać z usług świadczonych przez wyspecjalizowane jednostki, jakimi są firmy przeprowadzkowe. Posiadają one szereg sprzętów, których pomoc jest nieoceniona podczas zmiany adresu zamieszkania. Jednymi z takich elementów są chociażby samochody transportowe, które (z wiadomych względów) posiadają nieliczne osoby. Pojazdy o takich gabarytach pomieszczą w sobie wiele kartonów i pudeł, ale również i mebli, których przewiezienie mogłoby być niemożliwe w samochodach osobowych. Posiadają także specjalistyczne przypięcia, dzięki którym minimalizowana zostaje możliwość uszkodzenia towaru, znajdującego się w środku ciężarówki oraz doświadczenie w pakowaniu przedmiotów, przez co liczba kursów, które należałoby pokonać podczas przeprowadzki zostaje zminimalizowana.