Prywatny detektyw – czym się zajmuje?

Kim jest prywatny detektyw, czym się zajmuje? To pytanie nurtuje niejedną osobą, bo często prywatni detektywi kojarzeni są z bohaterami książek czy seriali. Często detektyw wydają się podobni do Sherlocka Holmesa, który z lornetka i lupą, a czasami za pomocą dedukcji i logiki szukał sprawców przestępstwem. A jak dzisiaj wygląda tak osoba, czym się zajmuje?

Prywatny detektyw to osoba, która pomaga rozwiązać nietypowe problemy, często w przeszłości związana była z policją. Świadczy min. takie usługi jak śledzenie niewiernych partnerów, zbieranie dowodów oszustw, poszukiwanie zaginionych osób. Wykonywanie zawodu prywatnego detektywa nie jest łatwe, aby nim zostać, trzeba spełnić wiele formalnych wymogów oraz posiadać odpowiednie cechy charakteru.

Jak zostać prywatnym detektywem?

Aby móc pracować w tym zawodzie, należy spełnić wiele wymogów, m.in. 

 • Obywatelstwo polskie lub obywatelstwo członka EU
 • Wiek powyżej 21 lat
 • Co najmniej średnie wykształcenie
 • Pełna zdolność do czynności prawnych
 • Nie może się toczyć przeciwko takiej osobie postępowanie karne 
 • Musi odbyć szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych itp. 
 • Musi odbyć szkolenie detektywistyczne, na którym zdobędzie licencję detektywa

To oczywiście nie wszystkie wymogi. Ważne są również predyspozycje. Detektyw pracuje z ludźmi, musi wykazać się empatią, zrozumieniem potrzeb drugiego człowieka. Istotna jest cierpliwość, szczegółowość i dokładność oraz zdolność do radzenia sobie ze stresem. Detektyw musi być dyskretny, spostrzegawczy, musi umieć łączyć fakty, ważna jest umiejętność logicznego myślenia. Niektóre sprawy trwają bardzo długo, wymagają dużego nakładu pracy i dyspozycyjność. Często praca detektywa trwa więcej niż osiem godzin, detektywi pracują w różnych godzinach, również w nocy czy nad ranem. Osoba, która chce pracować w tym zawodzie, musi wykazać się znajomością podstaw prawa, musi wiedzieć gdzie i w jaki sposób zdobywać potrzebne informacje.

Jakie usługi świadczy prywatny detektyw?

Zakres usług, jakie świadczy prywatny detektyw https://www.24detektyw.pl jest bardzo duży. Czasami są to sprawy łatwe i błahe, a czasami bardzo trudne, często dotyczą spraw intymnych, ciężkich, nierozwikł

anych przez policję. Detektyw może pracować dla osób prywatnych lub firm czy korporacji. Dowody uzyskane przez detektywa są dowodami uznawanymi przez sądy. Główne usługi świadczone dla klientów grupowych, firm to:

 • Weryfikacja pracowników – często wykonywana usługa, polega na sprawdzeniu wiarygodności potencjalnych pracowników, ich reputacji oraz referencji od byłych pracodawców.
 • Wywiad gospodarczy – polega na sprawdzenie wiarygodność firm, z którą chce się nawiązać współpracę, jej historii finansowej i wierzytelności
 • Przestępstwa gospodarcze – detektywi pomagają w sprawach z zakresu łapownictwa, prania pieniędzy, szantażu czy podrabiania dokumentów
 • Zbieranie materiałów dowodowych w sprawach biznesowych, majątkowych, gospodarczych itp. 
 • Doradztwo detektywistyczne – pracownicy biura detektywistycznego doradzają w problemach w egzekwowaniu długów, w sprawach dotyczących działalności biznesowej.

Najczęściej świadczone usługi dla osób prywatnych to:

 • Poszukiwanie osób zaginionych – jedna z podstawowych usług. Detektywi szukają osób aktualnie zaginionych lub tych, które zaginęły lata temu.
 • Podsłuchy – detektywi sprawdzają, czy w podejrzanym pomieszczeniu nie została ukryta aparatura szpiegująca. Mają specjalny sprzęt, który potrafi wskazać działając lub nieaktywne podsłuchy.
 • Sprawy rozwodowe i rodzinne – to bardzo delikatne i wymagające dużego wyczucia sprawy, często dotyczą dzieci. Rolą detektywa jest potwierdzenie przyczyny rozwodu, wykazanie np. że współmałżonek jest alkoholikiem, zdradza lub znęca się nad rodziną. Sprawy rodzinne to również inne zlecenia np. detektywi mogą obserwować nianie, która opiekuje się dzieckiem zleceniodawców, sprowadzają czy dobrze pełni swoją rolę. 
 • Obserwacja niewiernych partnerów- to najczęściej świadczona usługa. Mąż lub żona zgłasza się do detektywa w celu potwierdzenia zdrady partnera. Praca detektywa polega na obserwacji i znalezieniu dowodów zdrady. Detektywi obserwują podejrzaną osobę, sprawdzają jej plan dnia, zbierają materiały dowodowe, które mogą przekazać dla osoby, która złożyła zlecenie. Czasami podejrzenia okazują się bezpodstawne.
 • Zbieranie materiałów dowodowych – detektywi pomagają w zbieraniu materiałów w sprawach majątkowych, biznesowych, spadkowych czy alimentacyjnych.
   

Czasami zdarzają się bardzo nietypowe zlecenia, np. szukanie zagubionego zwierzaka, wykrycie ducha itp. 

Jakimi metodami działa prywatny detektyw?

Detektyw musi działać zgodnie z etyką i obowiązującym prawem. Nie ma takim samych praw jak policja i prokuratora. Prywatni detektywi muszą zachować anonimowość klienta, nie mogą przekazywać informacji, które nie zostały zweryfikowane. Detektyw nie ma prawa przeszukiwać mieszkania, pojazdów czy osób. Nie może legitymować podejrzanych osób, więzić czy przetrzymywać. Nie może umieszczać podsłuchów ani innych urządzeń szpiegujących. 

 

Detektyw działa najczęściej metodą obserwacji oraz szukania informacji z dostępnych materiałów. Detektywi często specjalizują się w określonej dziedzinie np. sprawach rodzinnych, kryminalnych czy przestępstw gospodarczych. 

 

Dodaj komentarz