Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Niestety zarówno dzieci, jak i dorośli nie przepadają za wizytami u dentysty. Szczególnie pierwsze spotkanie ze stomatologiem może przyprawiać o strach i niepewność. Warto jednak pamiętać o tym, że dzisiejsza medycyna rozwija się w takim stopniu, iż większość wizyt w gabinecie dentystycznym jest bezbolesnych. Zapominamy często o tym, że odkładanie wizyty u stomatologa, może doprowadzić do jeszcze większych komplikacji, które będą wymagały kosztownego leczenia, czy usunięcia danego zęba. W myśl hasła — lepiej zapobiegać niż leczyć — warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę? Czy stomatolog będzie delikatny? Który lekarz jest najlepszy? Co zrobić, gdy dziecko panicznie boi się dentysty. Z pewnością te i wiele innych pytań zadają sobie rodzice dzieci, które szykują się na pierwszą wizytę do dentysty. Aby pomóc Wam przeprowadzić dzieci przez ten etap, przygotowaliśmy dzisiejszy poradnik, w którym podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i w jaki sposób zniwelować stres. 

 

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa 

Bez względu na to, ile mamy lat, często przed wizytą w salonie dentystycznym odczuwamy pewnego rodzaju strach i niepokój. Nie dziwi więc, że dzieci często przeżywają to jeszcze bardziej, szczególnie gdy nie wiedzą czego do końca się spodziewać. Aby nie było to  traumatyczne przeżycie, warto zawsze z dziećmi porozmawiać. Czasami wizyta trwa dosłownie chwilę i jest zupełnie bezbolesna, a mimo to dziecko płacze i się boi. Taki strach może być wywoływany przez wiele czynników. Kilka z nich opisaliśmy poniżej. 

 

Po pierwsze: codzienne mycie zębów 

Dbanie o higienę jamy ustnej powoduje, że dziecko automatycznie oswaja się, z tym że jest to kolejna „część ciała”, którą należy pielęgnować. Poranne i wieczorne mycie zębów z pewnością wpływa na świadomość dziecka i sprawia, że stomatolog będzie kojarzył mu się pozytywnie. Jeżeli dziecko nie chce myć zębów lub cały czas o tym zapomina, warto je odpowiednio zachęcić. Wspólne zakupy i wybór szczoteczki z ulubioną postacią z bajek, rodzinne mycie zębów na czas — to z pewnością „zabawy”, które sprawią, że chętniej chwyci szczoteczkę do zębów w dłonie. 

 

Po drugie: nie przekładaj swojego strachu na dziecko 

Czasami wystarczy tylko to, że nasz syn lub córką usłyszą nasze opowieści na temat swoich traumatycznych przeżyć i wykreują sobie na tej podstawie obraz stomatologa. Zamiast tego, warto czasami wspomnieć o tym, że nasze doświadczenia są pozytywne i że tylko niepotrzebnie się baliśmy. Niepotrzebne potęgowanie strachu tylko pogarsza sytuację. 

 

To samo dotyczy historii, które dzieci „przynoszą” ze szkoły, podwórka, czy przedszkola. Nie należy ich bagatelizować tylko od razu zareagować, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Można wówczas powiedzieć, że to były na pewno żarty, bo dużo dzieci lubi chodzić do stomatologa i puścić jakąś ciekawą bajkę związaną z historiami dentysty, czy zębów. 

 

Po trzecie: znajdź odpowiednie miejsce

Zanim umówimy termin w przypadkowym gabinecie, warto porównać oferty kilku punktów. Chociaż różnica w cenie czasami może być znacząca, to jednak należy pamiętać o tym, że płacimy też za jakość wykonywanej usługi. Zdarza się, że brak kompetencji ze strony dentysty, powoduje konieczność odbycia kilku wizyt w celu ratowania zęba. Istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które specjalizują się w leczeniu najmłodszych pacjentów, dlatego warto ich oferty rozważyć. Tym bardziej że z uwagi na doświadczenie powinni posiadać niezbędne podejście do dzieci, co znacząco wpływa na przebieg wizyty. Wiele tego typu gabinetów dostępnych jest w internecie, więc bez problemu możemy porównać sobie opinie na ich temat. 

 

Po czwarte: doceń dzielność małego pacjenta

Nawet jeżeli wizyta będzie pełna płaczu i nerwów rodzice nie powinni denerwować się na dziecko. Zamiast pogadanek, czy nieprzyjemnych komentarzy, warto wybrać się z dzieckiem na plac zabaw, czy ulubione lody. Dzięki takim reakcjom z pewnością następna wizyta przebiegnie z mniejszymi obawami i strachem. 

 

 Bez względu na to, ile lat ma dziecko, warto uwzględnić powyższe wskazówki. Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, pozytywne nastawienie do stomatologa, potraktowanie wizyty w gabinecie dentystycznym, jako czegoś naturalnego i wybór odpowiedniego specjalisty z pewnością wpłyną na nastawienie dziecka. Warto jednak wybrać się na taką wizytę, zanim dziecko samo zacznie skarżyć się na ból, ponieważ wówczas naprawdę, może się bać. Gdy wykryjemy na początku próchnicę o wiele łatwiej i szybciej można ją wyleczyć. Jeżeli nawet nie widać ubytków, czy problemów w jamie ustnej i tak, powinniśmy rozważyć rutynowe spotkanie ze stomatologiem. Zdarzają się rodzice, którzy już nawet z dwulatkami odwiedza gabinety, niestety są też dzieci, które pierwszy raz do dentysty trafiają w wieku kilkunastu lat i wtedy problemów z uzębieniem może być naprawdę wiele. Nie warto zatem odkładać takiej wizyty na ostatnią chwilę, bo powoduje to tylko dodatków ból dla dziecka, który z pewnością ujawni się w przyszłości. 

 

Dodaj komentarz