Nieruchomości na sprzedaż – Czym jest flipping?

Rynek nieruchomości na sprzedaż w Polsce jest coraz obszerniejszy i z roku na rok interesuje się nim większa część populacji. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani obrotem nieruchomościami, to nadal dotyczy nas sytuacja na rynku. Dla większości ludzi kupno mieszkania czy domu to sytuacja, która zdarza się w życiu bardzo rzadko i jest zdecydowanie czymś, co zmienia naszą ścieżkę życiową. Jednak nie jest tak dla każdego, dla coraz liczniejszej grupy osób, kupno i oddelegowanie nieruchomości na sprzedaż, jest normą i pozwala utrzymywać się na co dzień.

Flipping to zwrot, który przypłynął do naszego kraju z Ameryki, oznacza on, ni mniej, ni więcej tyle, co obracanie, zamienianie. Tyczy się to sytuacji, w których kupujemy jakieś mieszkanie z myślą, że sprzedamy je drożej, albo doprowadzimy do podwyższenia jego standardu, a następnie dopiero sprzedamy. W tym pierwszym przypadku jest to tak zwany Wholesailing, a w drugim Rehabbing.

By zostać osobą, zajmującą się obrotem nieruchomości na sprzedaż czy sprzedażą domów http://inhouse.szczecin.pl/domy/sprzedaz?&szukaj=tak&prop_id_48=bezrzecze, należałoby najpierw mieć swój kapitał inwestycyjny. Jest to zdecydowanie poważne przedsięwzięcie dla większości ludzi i mało kto może sobie myśleć o tym w kategoriach hobby, czy po prostu dodatkowego zajęcia. Tego samego zdania jest też polskie prawo, które może domagać się od takiej osoby założenia opodatkowanej działalności gospodarczej, gdy ta z nagminną regularnością kupuje i sprzedaje mieszkania. Do pewnego czasu ludziom wydawało się, iż da się pominąć płacenie podatku, jednak te myśli już dawno należy rozpatrywać w kategorii niebezpiecznych złudzeń.

Podstawową zasadą flippingu jest to, że mieszkania Szczecin, które potencjalny nabywca ogląda, muszą być po okazyjnej cenie. Nie chodzi tylko o to, że wydają się one być tanie, albo tańsze od okolicznych w podobnym standardzie. Chodzi o wykorzystanie okazji, gdy poprzedni właściciel z jakiegoś powodu planuje szybko pozbyć się mieszkania i nie jest to na przykład wina nagłego jego zrujnowania w wyniku pożaru. W tej branży maksymalizuje się bezpieczeństwo inwestycji, przez co maksymalizowany jest też zysk.

Flipping niestety jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju obsunięcia terminów. Popularne w Polsce dłużyzny biurokratyczne, czy też niedotrzymywanie terminów przez ekipę remontową, sprawiają, że nieruchomości na sprzedaż wysysają z flippera budżet, tym samym tracąc na opłacalności. Flip nieruchomości to dziś bardzo popularna metoda zarabiania na nieruchomościach.

W większości przypadków lokale zarówno prywatne, jak i biznesowe biorą swoją popularność oraz wartość z lokalizacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli przyjrzymy się niektórym mieszkaniom oraz knajpom ulokowanym w centrum, a następnie poznamy wartość czynszu, jakie płacą właściciele, szybko zrozumiemy, na czym to polega. Patrząc na wybraną opcję spośród nieruchomości na sprzedaż, miejmy zawsze świadomość, że ona nigdzie stąd się nie ruszy. Lokalizacja zawsze będzie ta sama, chociaż jej elementy mogą ulec zmianie. Takie informacje jak: odległość od centrum, stan lokalnej komunikacji miejskiej, widok na tereny zielone, pozwolą oszacować trwałą wartość tego miejsca.

Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, jeżeli z dwóch pierwszy możliwości wybierzemy rehabbing, czyli odremontowanie mieszkania przed jego dalszą sprzedażą. Wtedy dochodzą nam koszty remontu, który może okazać się bardzo trudny do oszacowania, jeśli nie jesteśmy zagłębieni w tak zwanych „wykończeniówkach”, czyli remontach wykończeniowych. Musimy mieć zaufanych fachowców, którzy dotrzymają terminów i zrobią swoją pracę porządnie, na tyle, by zachęciła ona następnego kupca.

W wypadku rehabbingu możemy oczywiście podejść do zadania dwojako. W pierwszym przypadku pozyskujemy jedną z nieruchomości na sprzedaż dla swoich celów, a następnie dokonujemy gruntownego remontu. W tym wypadku robienie wszystkiego samemu nie jest szczególnie sensowne, zważywszy na włożoną energię, czas oraz stawiając po drugiej stronie szali pieniądze. Drugą opcją jest remont fasadowy, czyli powierzchowny. Wtedy to mamy do czynienia z kilkoma niezbędnymi naprawami oraz zmianą wystroju wnętrza, by mieszkanie udawało nowocześniejsze, bardziej modne niż poprzedni wystrój. Przy czym należy pamiętać, że nie wszyscy ludzie dadzą się nabrać na tę drugą wersję i uznają za śmieszne to, że wstawienie kilku roślinek doniczkowych i fotokopii obrazu na ścianę, oznacza redesign.

Zatem dla kogo jest obracanie nieruchomościami na sprzedaż? Jak zwykle bywa w dowolnej branży: to zależy. Jeżeli chcemy szybko powiększyć nasz kapitał, mając już jakiś wstępny potencjał inwestycyjny, to flipping może nam pozwolić na prędki zarobek już w ciągu pierwszego roku. Jeśli natomiast planujemy zbudować dochód pasywny, by móc później ze spokojem żyć z biernego zysku, to flipping może być startem na powiększenie kapitału inwestycyjnego. To zupełnie jak przy zasiewaniu kilku ziaren, by za rok mieć ich kilkadziesiąt, potem kilkaset i tak dalej.

Jeśli zatem natrafisz wśród ofert nieruchomości na sprzedaż w Szczecinie okazję, to zastanów się nad nią poważnie. Być może jest to coś, co cię interesuje, na co masz środki i czemu jesteś w stanie poświecić czas, by móc w zamian uzyskać bezcenne doświadczenie oraz dodatkowy zysk.