Jazda konna – jak się przygotowaĆ?

sklepy jeździeckie

 

 

sklepy jeździeckie
akcesoria dla konia

Odpowiednie przygotowanie fizyczne do jazdy konnej jest niezwykle istotne. Niestety, wiele osób zapomina, że zanim wsiądziemy na konia, należy wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewających. Tak, jak w każdym sporcie, najpierw powinniśmy przygotować nasze ciało do większego wysiłku. Odpowiednia rozgrzewka poprawi naszą sprawność i efektywność podczas jazdy. Dodatkowo rozgrzane mięśnie są mniej narażone na uszkodzenie.

Rozgrzewkę do jazdy konnej możemy wykonać na dwa sposoby. Możemy ćwiczyć siedząc w siodle na koniu lub na ziemi, zanim dosiądziemy zwierzę. Oba sposoby są tak samo efektywne. Wybór należy do nas.

Zarówno podczas przygotowywania do jazdy jak i profesjonalnej jeździe potrzebny jest profesjonalny sprzęt dla jeźdźców zakupiony w internecie, gdzie znajdziemy wiele profesjonalny sklep jeździecki. Zapewni on wygodę zarówno nam jak i zwierzęciu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jazda konno to piękne zajęcie, niestety dość niebezpieczne bez dobrego zabezpieczenia.

 

  • Szyja i potylica

 

Częścią ciała, na którą w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę, jest staw szczytowo obrotowy. Jest to połączenie I i II kręgu szyjnego. Rozluźnienie tego stawu ma wpływ na wiele innych części naszego ciała. Odpowiednia pozycja głowy wpływa na rozluźnienie oraz rytmiczne sprężynowanie całego ciała. Jest to istotne podczas jazdy konnej ze względu na to, że jeździec powinien się dopasować do naturalnego ruchu konia i nie przeszkadzać mu podczas chodu. A to się może stać, kiedy jeździec jest spięty i sztywny.

Przygotowanie stawu szczytowo-obrotowego może się odbyt poprzez masaż, który możemy wykonać przy pomocy palców. Używamy palców serdecznych, wskazujących i środkowych obu dłoni. Układamy je w miejscu pomiędzy kością potylicy, a pierwszy kręgiem szyjnym i masujemy tak długo, aż nie poczujemy rozluźnienia.

Dodatkowo możemy wykonać ćwiczenia rozciągające. Opuszek lewego palca środkowego układamy na stawie szczytowo-obrotowym, a palec środkowy prawej dłoni naciskamy na lewy palec środkowy. Łokcie rozkładamy szeroko i wraz z naciskiem palców pochylamy głowę w przód, a potem odchylamy do tyłu. Skłony powinny trwać około dziesięć sekund.

 

  • Rozciąganie tułowia

 

Skłony wokół własnej osi poprawiają motorykę naszego ciała i pracę kręgosłupa. Dodatkowo rozgrzewają mięśnie skośne brzucha, ramiona i barki. Aby poprawie wykonać to ćwiczenie, należy podnieść ramię na wysokość barku, a potem obrócić się w stronę przeciwległego ramienia. Należy pamiętać o wciągniętym brzuchu oraz prostym kręgosłupie. Głowa nie powinna opadać, ani nie powinna być pochylona. Podczas wykonywania ćwiczenia, po kilku powtórzeniach poczujemy, że tułów skręca coraz dalej. Jest to sygnał informujący, że poprawiła się nasza elastyczność. Gdy będziemy gotowi, ćwiczenie należy powtórzyć na drugie ramie. To ćwiczenie bez problemu wykonamy siedząc już w siodle. Możemy to wykorzystać i postawić sobie za cel skręcenie się w taki sposób, aby dotknąć element siodła.

Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonać w siodle jest próba dotknięcia dłonią kostki stopy. Poprawia to elastyczność naszego ciała i zmusza mięśnie brzucha do większego wysiłku, ponieważ dodatkowo musimy utrzymać się w siodle.

 

  • Kręgosłup

 

Najlepszym ćwiczeniem przygotowującym do pracy nasz kręgosłup są skłony w przód. Jest to ćwiczenie, które możemy wykonać w siodle lub na ziemi. Jeśli ćwiczymy na ziemi, powinniśmy stanąć w lekkim rozkroku, a następie spokojnie pochylić się w dół wyciągając ręce i próbując dotknąć podłoża. Należy pamiętać o prostym kręgosłupie, inaczej ćwiczenie nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeśli natomiast wykonujemy ćwiczenie w siodle, możemy pochylić się w przód tak, aby dotknąć wyciągniętymi dłońmi jakiejś części ciała konia, np. uszu. I tutaj też ważnym elementem jest prosty kręgosłup.

 

 

  • Uda i łydki

 

Trening uda i łydek jest ważny, ponieważ bez wzmocnienia tych mięśni możemy mieć problem z wejściem na konia z ziemi lub będzie to dla nas dość trudne. Gdy zaczynamy naszą przygodę z jeździectwem, możemy przez kilka dni wykonywać proste ćwiczenia na drabinkach (zamiennikiem może być krzesło bądź stolik o wysokości około 110-130 cm). Układamy jedną nogę na drabince/stoliku tak, aby razem z drugą tworzyła kąt 90 stopni i powoli wykonujemy prostopadłe skłony. Jest to dość męczące ćwiczenie dla osób, które nie uprawiają sportu, ale bardzo szybko przyniesie pożądane efekty i o wiele łatwiej będzie nam wsiadać na konia, a to przełoży się na naszą pewność siebie podczas jazdy.

 

  • Inne ćwiczenia

 

Poza rozciąganiem przed jazdą konną, warto pomyśleć o wykonywania innych ćwiczeń, które pomogą nam w lepszym radzeniu sobie ze zwierzęciem. Typowym ćwiczeniem, które możemy wykonać w domu, które zdecydowanie poprawi sprawność naszego ciała jest podpór przodek tzw. „deska”. Wzmocni mięśnie głębokie brzucha, ramiona, barki i uda. I to za jednym razem.

Należy oprzeć się na przedramionach zginając ręce w łokciach (kąt prosty). Łokcie powinny znaleźć się nad barkami. Wyprostowane nogi opieramy na palcach stóp. Podnosimy tułów do góry. Napinamy mięśnie brzucha. Należy pilnować, aby nasze ciało było ułożone w linii prostej. Nie garbimy się, nie wyginamy lędźwi, nie uginamy kolan. Aby uzyskać najlepszy efekt, powinniśmy w tej pozycji wytrzymać kilkadziesiąt sekund. Osoby początkujące mogą zacząć od 20 sekund, a później powoli wydłużać ten czas o kolejne 10 sekund.

Dodaj komentarz