Jakimi parametrami technicznymi cechują się dobre laptopy?

Osoby pragnące kupić laptop czeka niełatwe zadanie. Mnogość modeli dostępnych na rynku sprawia, że poprawne wybranie jednego z nich jest niemalże niemożliwe bez właściwej wiedzy. Chodzi mianowicie o to, jakie parametry techniczne decydują o efektywności komputera. Dopiero te informacje w połączeniu z naszymi preferencjami pozwolą znacząco zawęzić wybór do bardziej rozsądnej liczby modeli. Na tym etapie może zwracać uwagę na ich cenę oraz walory estetyczne. Jednakże nie wszystkie parametry są równie ważne.

Typowe rozmiary ekranów w laptopach

Gdy mowa o wielkości laptopa, chodzi konkretnie o wagę jego obudowy oraz przekątną ekranu. Jeśli interesują nas wysoce mobilne i lekkie konstrukcje, które będziemy używać wyłącznie do podstawowych zastosowań, należy wybierać spośród modeli o przekątnej 11,6 cala lub mniejszej. Takie laptopy praktycznie mają sobie równych, jeśli chodzi o ich poręczność. Osoby szukające komputerów do używania poza domem lub w trakcie częstych podróży powinny wybrać urządzenie o wielkości 13,3 lub 14 cali. Optymalny wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji. Do grania będziemy jednak potrzebowali laptopów sporych rozmiarów. Ich ekran powinien mieć przekątną 15,6 lub 17,3 cala. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie wysoki komfort rozgrywki porównywalny do tego podczas grania na komputerze stacjonarnym. Oczywiście takie laptopy nadają się również do przeglądania internetu, oglądania filmów wideo oraz pracy z grafiką.

Czy waga ma znaczenie podczas wybierania laptopa?

 Waga maszyny jest połączona ze smukłością obudowy. Im niższa waga modelu, tym bardziej jest on mobilny. Najlżejsze laptopy na rynku ważą mniej niż 1 kg i idealnie nadają się do zabierania w podróże. Komputery o przekątnej ekranu w zakresie pomiędzy 13,3 a 14 cala są nieco cięższe, ale nadal nie przekraczają wagi 2 kg. Znakomita większość laptopów na rynku mieści się w granicach 1,7-2,5 kg. Przeglądając oferty sklepów ze sprzętem komputerowym, musimy pogodzić się z tym, że na lekkich modelach nie uruchomimy bardziej wymagających gier i programów. W celu ograniczenia wagi swoich produktów producenci stosują wyłącznie mniejsze i słabsze podzespoły. Szukając więc laptopów do grania, nie znajdziemy odpowiednich modeli ważących mniej niż 3 kg. Wynika to częściowo z obecności potężnych podzespołów, które w trakcie funkcjonowania generują duże ilości ciepła. Zmusza to producentów do wyposażenia takich komputerów mobilnych w efektywne systemy chłodzenia. Te z kolei wymagają więcej miejsca wewnątrz obudowy i znacząco zwiększają wagę urządzenia. Jednakże postęp technologiczny w zakresie miniaturyzacji kluczowych elementów konstrukcji oznacza, że smukłe i lekkie, a zarazem potężne laptopy to jedynie kwestia czasu.

Rodzaje matryc wykorzystywane we współczesnych laptopach

Możemy wyróżnić trzy główne kategorie — matryce matowe (anti-glare), błyszcząca (glare) oraz antyrefleksyjne). Te pierwsze cechują się wysoką jakością obrazu. Wynika to między innymi z nasyconych kolorów, głębszej czerni oraz żywych barw. Przepłacamy to odbijaniem się otoczenia na powierzchni wyświetlacza. Nie pozwala na wydajną pracę w nadmiernie nasłonecznionym pokoju. Tego problemu nie mają laptopy z matrycami matowymi. Są one wyjątkowo efektywne w pochłanianiu światła. Odbicia i refleksy przestają być problemem. Oczywiście takie komputery nie są pozbawione wad. Musimy pogodzić się z gorszą jakością wyświetlanych kolorów. Laptopy z takimi ekranami możemy używać w wielu różnych miejscach. Właśnie ta uniwersalność matowych matryc odpowiadają z ich popularność. Z kolei modele z powłoką antyrefleksyjną są hybrydą dwóch pozostałych typów. Eliminując sporą część odbić, pozwalają nam nacieszyć się stosunkowo dobrej jakości obrazem. Coraz częściej możemy kupić laptopy używając ekranu dotykowego. Chodzi przede wszystkim o komputery przenośne typu 2 w 1. Można odczepić od nich klawiaturę i w rezultacie zostajemy z tabletem. O ile takie urządzenie odznacza się dużą funkcjonalnością i wygodą używania, będziemy musieli pogodzić się z pojawianiem się na ekranie odbić otoczenia.

Do produkcji matryc używa się zazwyczaj jednej z dwóch technologii — IPS (In-Plane Switching) lub TN (Twisted Nematic). Laptopy z ekranami TN należą do najtańszych modeli na rynku. Jeśli nie dysponujemy wystarczająco dużym budżetem na zakup komputera, wybierając matryce TN możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednakże ta technologia cechuje się słabą jakością wyświetlanych kolorów oraz bardzo wąskimi kątami widzenia. Nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek zalet. Swoim użytkownikom oferuje wysoką częstotliwość odświeżania obrazu i niski czas reakcji. Są to szczególnie przydatne cechy podczas grania w gry komputerowe. Jeśli szukamy więc dobrego laptopa do gamingu, wybierzmy takie z matrycą TN. Osoby, którym zależy na najlepszej możliwej jakości obrazu, powinny zdecydowanie zainwestować w urządzenia wykorzystujące technologię IPS. Takie laptopy są niezbędne do pracy związane z grafiką. Są także niezwykle efektywne podczas wyświetlania filmów i zapewnią lepsza jakość obrazu, przy jednoczesnych szerokich kątach widzenia.

 

Dodaj komentarz