Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo podczas jazdy konnej

Każdy z nas w życiu powinien mieć jakąś pasję, która będzie sprawiać, że będzie czuć się lepiej i odpocznie od codziennego stresu. Coraz częściej ludzie swój wolny czas lubią poświęcać na przebywanie z końmi i nie tylko na jeździectwie, ale także na opiekowaniu się nimi. Warto wiedzieć, jak należy zachowywać się przy koniach i jaki sprzęt jeździecki przyda się dla początkującego.

Czy każdy może jeździć na koniu?

Pytanie to można uznać za retoryczne, ponieważ naprawdę, jeśli już ktoś nie może jeździć na koniu, to musi to być wyjątkowy i niecodzienny przypadek. Dla takiej jazdy i dla przebywania z końmi nie ma ograniczeń, wieku, płci, czy nawet nie trzeba obawiać się, gdy ktoś choruje zarówno fizycznie, czy też psychicznie. Warto wiedzieć, że z pomocą koni udziela się bardzo skutecznej hipoterapii, a ludzie niepełnosprawni świetnie odnajdują się wśród tych zwierząt i wyjątkowo dobrze się z nimi dogadują.

Sprzęt jeźdźca

Dlatego niezależnie od tego, ile masz lat, czy jesteś nastolatkiem, czy twoje pół wieku na tym świecie dawno już minęło, nigdy nie jest za późno na taką jazdę. Również nie trzeba się obawiać, jeśli twoje dziecko, które przykładowo ma niedowład kończyn, chciałoby jeździć na koniu. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie miejsce, które specjalizuje się w zajmowaniu takimi przypadkami, ponieważ nie każdy potrafi zajmować się osobami niepełnosprawnymi i w ten sposób możesz sprawić swojemu dziecku ogromną radość. Niestety są osoby, które mogą mieć pewne problemy przy przebywaniu z końmi i z jazdą na nich, nawet jeśli będą mieć wyjątkowo dobry sprzęt jeździecki, ponieważ to i tak nic im nie da. Po pierwsze będą to osoby, które przeraźliwie boją się koni. Konie wyczuwają strach, więc nie dosyć, że ta osoba będzie panikować, to jeszcze koń może się wystraszyć. Drugim typem osób, są osoby z bardzo dużą nadwagą. Może nie w każdym miejscu zabronią takiej osobie jazdy i gdy dopasuje się sprzęt jeździecki, to poradziłaby sobie ona, jednak należy pamiętać, że konie to zwierzęta z ograniczoną wytrzymałością, więc po prostu należy stosować pewne ograniczenia.

Jak należy przygotować się do jazdy na koniu?

Jeśli chcesz, aby twoje postępy były naprawdę szybko zauważalne, to dobrze będzie, jeśli do jazdy na koniu się przygotujesz. Zalicza się do tego przygotowanie psychiczne, fizyczne, no i zakup odpowiedniego sprzętu jeździeckiego. Jeśli chodzi o przygotowanie psychiczne, to już wiadomo, że nie można okazywać strachu. Należy jednak jeszcze nauczyć się, aby do konia zawsze podchodzić spokojnie i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Jeśli będziemy zbyt śmiali, będziemy machać rękoma, to możemy konia spłoszyć. Są to zwierzęta, które muszą zaufać każdemu człowiekowi i o to zaufanie należy trochę się postarać. Inaczej też będzie, jeśli ktoś zakupi źrebie i będzie razem z nim dorastać i będzie to jego koń, a inaczej będzie, jeśli koń będzie należeć do szkółki jeździeckiej.

W przypadku przygotowania fizycznego należy pomyśleć o tym, aby nieco podbudować swoją formę i wzmocnić wytrzymałość. Jeśli ktoś myśli, że jazda na koniu, to wyłącznie siedzenie, to jest w wielkim błędzie. Wymaga ona naprawdę sporej sprawności. Poza tym wyjdzie to każdemu na zdrowie, no i należy pamiętać o tym, że przecież ćwicząc, wzmacniamy kości i stawy, a na pewno przyda się to, gdy ktoś ma tendencję, by często z konia spadać. Niech nikt się nie łudzi, że sprzęt jeździecki uchroni przed wszelkimi urazami.

No i pozostaje przygotowanie materialne, czyli odpowiedni sprzęt jeździecki. Jeśli ma to być twoja pierwsza przygoda z końmi, to możesz taki sprzęt jeździecki wypożyczyć ze szkółki. Również nie musisz się obawiać o wszelkie elementy ubioru czy akcesoria dla konia, ponieważ akurat to wszystko zostanie zapewnione przez szkółkę. Może być jednak tak, że będziesz kilka elementów dla siebie musiał dokupić, czy też od razu decydujesz się na zakup swojego sprzętu jeździeckiego. Pamiętaj, że nie chodzi tu o to, aby dobrze wyglądać, lecz o to, aby móc czuć się bezpiecznie. Dlatego też na początek zapewnij sobie odpowiednie nakrycie głowy, czyli toczek lub kask. Im mocniejszy materiał, z którego ten element jest wykonany, tym większe twoje bezpieczeństwo. Nakrycie głowy, prócz ochrony przed urazami, uchroni cię także przed deszczem, czy słońcem. Przechodząc nieco niżej, możesz zadbać o dodatkowe elementy zabezpieczenia, czyli dobrą kamizelkę i rękawiczki. Niezbędne są również bryczesy i przekonasz się o tym po swojej pierwszej jeździe w zwykłych spodniach. Ochronią cię one przed zbędnymi obtarciami. Na końcu zadbaj o odpowiednie buty. Powinny być one wygodne i wystarczająco wysokie, by chronić twoje kostki.

To naprawdę wspaniały sport

Jazda konna to naprawdę cudowny sport, w którego trakcie można odpocząć i się zrelaksować. Nie jest to wcale taki duży wydatek, jak się niektórym zdaje, ponieważ sprzęt jeździecki zawsze można wynająć. Takie hobby to niesamowity sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny i znajomych.

Dodaj komentarz