Dobra odzież ochronna dla pracownika

Wykonywanie każdej pracy niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwo. Zawsze trzeba być na to przygotowanym, nie tylko psychicznie, ale też pod względem sprzętu, który ma chronić ciało. Odpowiednia odzież BHP jest na tyle ważna, że w sytuacjach zagrożenia życia, może je nawet uratować. Lepiej jest nie ryzykować obrażeń, tylko po prostu być gotowym na każdą ewentualność.

Jak wybrać odzież odpowiednią?

Na pewno nie powinniśmy na zakupy wybierać się w pośpiechu, a także do przypadkowego sklepu, który taką odzież ma w asortymencie raz na jakiś czas. Po odzież BHP najlepiej jest udać się do sklepu branżowego, który również właśnie w takiej sprzedaży się specjalizuje. Może i będzie wtedy trzeba zapłacić za takie ubranie więcej, niż w typowym markecie, jednak możemy mieć pewność, że będziemy mieć o wiele większy wybór nie tylko materiałów, ale też przeznaczenia.

Na samym początku musimy określić, po co w ogóle potrzebujemy taką odzież BHP. Możemy ją podzielić ze względu na odzież roboczą, a także odzież ochronną. Między tymi dwoma typami jest ogromna różnica, która ma znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Odzież robocza powinna być wybierana przez osoby, które głównie chcą się uchronić przed zabrudzeniami, to znaczy przez mechaników, hydraulików itp. Będą to zawody, w których bezpośrednie zagrożenie nie występuje, jednak przydaje się odzież BHP, która będzie zastępować codzienną odzież na czas pracy. Do wyboru, tak jak w przypadku odzieży ochronnej, będą tutaj różnego rodzaju kombinezony, spodnie, kurtki, koszule itd. Gdy taki mechanik cały dzień może mieć do czynienia z na przykład olejami, smarami i tak dalej, to jest chyba jasne, że nie chce się nimi ubrudzić, a dodatkowo ochroni się przed tym, że ich zapach przejdzie na skórę. No i mamy też odzież BHP ochronną, która po prostu będzie chronić ciało przed różnymi obrażeniami. W różnych zawodach mogą być to różne zagrożenia, dlatego też szukając dla siebie odpowiedniej odzieży, zwracajmy na to uwagę, przed czym konkretny jej typ chroni. Odzież BHP ma być przystosowana do konkretnego zawodu i choć może wyglądać podobnie, to może mieć jednocześnie zupełnie inną funkcję, na przykład ze względu na skład materiału. Nie należy jej wybierać przypadkowo i chwytać pierwszą lepszą z półki. Decyzja powinna być naprawdę przemyślana. Należy także dobrze do siebie dopasować ubranie. Nie powinno być ono zbyt luźne, ale też zbyt ciasne. Dobrze by było, jeśli w miejscach, które są wyjątkowo narażone na przetarcia i w których jest możliwe, że może nastąpić uraz, aby było grubsze. Warto także pomyśleć o grubszych szwach. Czyli już na początku szukajmy ubrań o nieco grubszej gramaturze. Na pewno to doceniamy już w pracy. Lepiej jest nie podchodzić do takich wyborów lekceważąco i dobrze się zastanowić, czy na pewno wszystko mamy. Przykładowo, jeśli jest się pracownikiem budowlanym, to nie tylko będzie potrzebny dobry kask i ubranie robocze, lecz także porządne buty, które na przykład chronią stopę, gdy coś będzie na nią spadać. Naprawdę przemyślana decyzja może uchronić nas przed złamaniami i tak dalej.

Gdy już dobrze wiemy, jaką odzież BHP potrzebujemy, to warto również pomyśleć o jej funkcjonalności. Jeśli istnieje taka możliwość, to powinna być przystosowana do rodzaju pracy, jaki wykonujemy, to znaczy posiadać dodatkowe odblaskowe elementy, czy też jakieś zapinane kieszenie, w których możemy schować potrzebne, małe narzędzia, czyli składane miary, nożyki, taśmę i tak dalej. Są to małe przedmioty, które, choć na chwilę mogą nas uratować w trudnych sytuacjach.

Jednak wybierając taką odzież, musimy pamiętać także o jednej z najważniejszych zasad, czyli tego, że nie wybieramy odzieży BHP, patrząc na jej kolory, styl i cenę. Są to nic nieznaczące w tym wypadku elementy, które nie powinny w ogóle wpływać na nasze decyzje. Jeśli chodzi o cenę, to na pewno będą nas kusić o wiele tańsze ubrania, jednak pomyślmy o tym, że przecież mają one nas chronić przed obrażeniami, przed substancjami żrącymi, przed ogniem i tak dalej, więc czy naprawdę warto będzie nam na tym oszczędzać? Czy chcemy oszczędzać na własnym zdrowiu? Czy nie lepiej jest czasem wydać trochę więcej, ale po prostu mieć pewność, że zawsze wszystko może skończyć się dobrze, a nie na przykład wizytą w szpitalu?

Niektóre firmy odzież BHP stosują jako chodzącą reklamę i mają do tego prawo, jednak nie powinno się zmieniać struktury odzieży, czy też dodawać elementów, jeśli ma to wpłynąć na jej trwałość i zabezpieczenie pracownika. Odzież ma chronić pracownika i właśnie to przeznaczenia ma spełniać. Nie można jej osłabiać dlatego, że chce się mieć na niej reklamę, czy też chce się zmienić jej styl, czy kolor.

Dodaj komentarz