Czy warto oszczędzać na kupnie części samochodowych?

Naprawa samochodu to niejednokrotnie kosztowna inwestycja, na której nie zawsze warto oszczędzać. Na rynku części samochodowych https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/5/filtr-kabinowy możemy znaleźć zarówno oryginalne produkty, jak i ich zamienniki. Te drugie kuszą niską ceną. Jednakże, czy ich jakość wykonania jest naprawdę wysoka? 

 

Część oryginalna a zamiennik 

 

Przed zakupem należy przeanalizować korzyści wynikające z zastosowania oryginalnej części oraz jej zamiennika. Z pewnością wielu kierowców niejednokrotnie stoi przed dylematem, którą z nich wybrać. Nie wszyscy bowiem mogą pozwolić sobie w danym momencie na jednorazowy wysoki wydatek związany z naprawą samochodu. Poszukiwanie oszczędności jest w tej kwestii czynnością zrozumiałą, ale czy zawsze w ostateczności okaże się opłacalną decyzją? Prawdopodobnie tak, gdyż montaż oryginalnych części nie w każdym przypadku jest konieczny i z pełnym spokojem można wybrać jej zamiennik, bez szkody dla sprawności i dalszego użytkowania auta. Oczywiście trzeba przy tym zachować rozsądek a zakup każdego zamiennika musi zostać uprzednio dobrze przemyślany. Na co zatem zwrócić uwagę przed jego ostatecznym nabyciem? Jak go świadomie wybrać, by zaoszczędzić na naprawie pojazdu i nie musieć korzystać z niebywale drogich części samochodowych oferowanych przez autoryzowane stacje obsługi?  

 

Podział części samochodowych 

 

Najpierw warto zapoznać się z podziałem części samochodowych, biorąc pod uwagę dyrektywę GVO obowiązującą w Unii Europejskiej. Na jej podstawie wyróżniamy cztery grupy części samochodowych. Pierwszą z nich są wspomniane już wyżej części oryginalne  (OE), które są zawsze sygnowane logiem producenta danego auta i są zazwyczaj dostępne tylko w autoryzowanych stacjach obsługi. Kolejna grupa to także części oryginalne (OEM), z tym że są one wyprodukowane przez firmę współpracującą z producentem pojazdu przy jego produkcji. Pozostają jeszcze dwie kategorie zamienników, a więc zamienniki porównywalnej jakości (OEQ) i pozostałe zamienniki (AM). Te pierwsze są sprawdzone poprzez wykonanie licznych testów jakości. Posiadają stosowne certyfikaty i są dostępne przeważnie w hurtowniach części samochodowych. Natomiast pozostałe zamienniki nie mają potwierdzonej wysokiej jakości żadnym testem. Nie oznacza to jednak, że okażą się słabe, chociaż najczęściej wzbudzają najmniej zaufania wśród kupujących. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wybór zamienników znanych i sprawdzonych marek. Wówczas można być pewnym uzyskania  faktycznej oszczędności, dzięki ich kupnie. W pozostałych przypadkach bardzo prawdopodobne, że będzie to jedynie oszczędność pozorna.

 

Na tych częściach nie warto oszczędzać 

 

W licznych awariach części samochodowych można pozwolić sobie na zakup zamienników. Jednakże są w aucie takie elementy, na których nie można oszczędzać, gdyż wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem mającym wpływ na ich prawidłowe działanie i niezawodną sprawność pojazdu. Dotyczy to przede wszystkim tych części, które poprzez swoją niewygodną do wymiany lokalizację, znacznie zwiększają koszty robocizny. Wówczas lepiej zainwestować w sprawdzone części, aby mieć pewność o ich najwyższej jakości i nie narażać się na zbyt szybką kolejną ich wymianę. Do tych części z pewnością możemy zaklasyfikować sprzęgło, pierścienie tłokowe i panewki. Bowiem wymiana sprzęgła wiąże się z wyjęciem całej skrzyni biegów a pierścieni – nawet silnika. Oszczędzać nie warto także na rozrządzie, którego wymiana zawsze bywa kosztowna. W takich sytuacjach najlepiej zakupić część droższą, aby mieć pewność,  że będzie działała bezawaryjnie przez dłuższy czas. Poza tym, producenci części zamiennych o sprawdzonej jakości bardzo często zapewniają gwarancję, dlatego jeśli w czasie jej trwania nastąpi awaria, do której bezpośrednio nie przyczynił się kierowca, zepsuta część zostanie wymieniona na nową. 

 

Części, na których można oszczędzać 

 

Niektóre części samochodowe https://top-serwis.com/czesci-samochodowe/125/uklad-elektryczny podlegające wymianie mogą zostać zakupione w formie zamienników. Są to te elementy, których wymiana nie jest zbyt skomplikowana oraz ich całościowy koszt, a więc włączając w to koszty robocizny, jest stosunkowo niski. Przy wyborze zamienników należy zwracać uwagę na markę ich producenta. Zaufaniem można zatem obdarzyć firmy wytwarzające zamienniki takich części jak: paskowe napędy rozrządu, części związane z elektroniką i zapłonem, elementy zawieszenia, klocki samochodowe, różne filtry, uszczelki, reflektory oraz zamienniki sprzęgła tylko sprawdzonych marek. Podczas zakupu nie można sugerować się wyłącznie opinią sprzedawcy.  Bowiem nie zawsze jest on uczciwy wobec swojego klienta chcąc sprzedać jak najwięcej produktów, niekoniecznie wysokiej jakości. Podsumowując: w niektórych przypadkach, jak wymiana sprzęgła należy zakupić część oryginalną. Nie musi pochodzić od producenta samochodu, ale od firmy z nim współpracującej przy pierwszym montażu. W mniej skomplikowanych naprawach można zdecydować się na zakup zamienników. Istnieje tutaj ryzyko, że nie będą one idealnie pasować do auta i mogą wymagać przeróbek. Chodzi szczególnie o elementy karoserii. Zatem nigdy nie wolno podejmować pochopnych decyzji przy ich zakupie. 

 

Dodaj komentarz