Czy catering pozwala schudnąć?

Różnorodne pakiety gotowych posiłków dietetycznych cieszą się rosnącą popularnością. Wiele osób eksperymentuje z tego typu usługami. Dobrze zbilansowane posiłki, przygotowane przez profesjonalnego kucharza pomagają w odchudzaniu czy wyzbyciu się złych przyzwyczajeń.
Catering dietetyczny ze Szczecina jest również wygodny. Dzięki niemu nie musimy się przejmować zakupami, czytaniem etykiet produktów czy zdobywaniem wiedzy na temat odżywiania. Wszystko mamy podane na tacy. I to dosłownie. Jednak sam wybór odpowiedniego cateringu nie jest prosty. A tym bardziej, jeśli chcemy dzięki niemu uzyskać konkretne efekty. Na co zwrócić uwagę? Czy dieta pudełkowa rzeczywiście pomoże w odchudzaniu? Jak wybrać odpowiednią firmę?

catering dietetyczny

Catering dietetyczny – kaloryczność posiłków

Jeśli chcemy zrzucić kilka niepotrzebnych kilogramów, to pierwsze rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to kaloryczność posiłków. I tu możemy popełnić pierwszy błąd, wybierając zbyt nisko kaloryczne posiłki. Nie ma sensu decydować się na dietę 1000 lub 1200 kcal. To za mało dla przeciętnej osoby, która pracuje czy uprawia sport. Wytrwanie w takiej diecie jest bardzo trudne. Po zakończeniu takiej diety efekt jojo jest murowany.
Większość firm oferuje możliwość bezpłatnej konsultacji z dietetykiem. Powinniśmy z niej skorzystać. Profesjonalny dietetyk pomoże nam wybrać optymalna dla nas dietę, która będzie odpowiadać naszemu trybowi życia. Jednak, jeśli dietetyk, który pracuje dla danej firmy zasugeruje nam, że warto wybrać dietę 1000 kcal, powinniśmy przyjąć taką informacje z dystansem, ponieważ żaden szanujący się dietetyk nie przyzna, że głodowa dieta jest dla kogoś odpowiednia, zwłaszcza, że przeciętna kobieta w średnim wieku powinna codziennie spożywać około 2200 kcal a mężczyzna 2900 kcal (biorąc pod uwagę osoby aktywne fizycznie). Bardzo niskokaloryczne posiłki spowodują, że nasz metabolizm zwolni, a to znacząco przeszkadza w odchudzaniu. Zamiast chudnąć, będziemy cały czas czuć się słabi i zmęczeni.

Catering dietetyczny – typ diety

Mamy różne zasady dotyczące żywności, uczulenia czy zwyczajnie są produkty, których nie lubimy. Większość firm oferujących catering dietetyczny jest dość elastyczna pod względem różnorodności opcji, ujmując osoby niejedzące mięsa, nietolerujące laktozy czy uczulone na różne składniki pożywienia. To pozwala nam dużo lepiej dobrać dietę do naszych potrzeb. I powinniśmy mieć świadomość tej różnorodności, ponieważ czasem zdarza się, że niektóre osoby znudzone poszukiwaniami, wykupują pierwszy lepszy standardowy catering. A to błąd. Warto poświecić czas i poszukać tego, co nam najbardziej odpowiada. Nie ograniczajmy się. W końcu to nasze pieniądze. Powinny być ulokowane w usłudze która całkowicie spełni nasze oczekiwania.

Catering dietetyczny – wybór firmy

Zanim wybierzemy konkretną firmę, warto sprawdzić opinie na jej temat. Internet jest wspaniałym źródłem wiedzy. Możemy przeszukać portale dedykowane ocenie różnych firm, fora internetowe czy grupy na facebooku, które zrzeszają osoby zainteresowane tematem dietetycznego cateringu. Szybko rosnąca popularność usług cateringowych przyczyniła się do tego, że powstało kilka portali, które zbierają informacje i opinie dotyczące różnych firm. Możemy do nich zajrzeć. Jednocześnie tego typu portale posiadają dobre wyszukiwarki, dzięki którym możemy łatwo wyszukać to co nas interesuje. Wystarcz, że wpiszemy miasto, typ posiłków, kaloryczność czy inne detale. Otrzymamy listę firm spełniających nasze kryteria oraz szacowany koszt cateringu.
Jeśli firma, z której usług chcemy skorzystać oferuje testowy posiłek (czasem za darmo), powinniśmy z tej możliwości skorzystać. Pomoże nam to w ocenie.

Catering dietetyczny – tryb życia

Wybór cateringu powinien odpowiadać nie tylko naszym preferencją żywieniowym, ale i być zgodny z trybem życia. Jeśli np. dana osoba mieszka razem z partnerem czy partnerką, być może najlepszą opcja będzie wybór cateringu dla dwóch osób (często wiąże się to z niższą ceną w przeliczeniu na jeden posiłek). Jeśli dana osoba zamawia catering dietetyczny, a jej partner gotuje normalnie, istnieje ryzyko, że bardzo szybko zaczniemy podjadać. I nie chodzi o to, że będziemy głodni, ale dlatego, że będą nas przyciągać stare przyzwyczajenia. W przypadku cateringu nie mamy możliwości zjeść tego, na co akurat mamy ochotę, tylko to, co znajdzie się w pudełku.
Problem może stanowić sama ilość posiłków, które zamawiamy. Typowo zamawia się pięć posiłków, jednak to wymaga dość dobrej organizacji, aby je wszystkie zjeść, zwłaszcza jeśli dużo pracujemy. Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie cateringu i zamówienie danej ilości na kilka dni. Sprawdzimy, czy ilość posiłków nam odpowiada i czy przypadkiem nie jest ich za dużo. Pięć pełnowartościowych posiłków to dużo. I nie dajmy sobie wmówić, że jest to odpowiednia ilość dla każdego.