Czy budowa domu to dobry pomysł?

W ostatnich latach domy drewniane zyskały w Polsce na popularności. Jeszcze niedawno ta technologia budowy domów drewnianych nie należała do popularnych a widok drewnianych domów kojarzył się wyłącznie z widokiem gór. Obecnie coraz częściej możemy zobaczyć je również w wielkich aglomeracjach miejskich. Dzięki rozwojowi technologii, domy wcześniej kojarzone z nieszczelnościami, niską temperaturą wewnątrz oraz wilgocią podczas letnich miesięcy obecnie kojarzone  są z dużym komfortem, eleganckim wykończeniem i dużą funkcjonalnością. Co najważniejsze, dzięki zmianie technologii budowy takich domów, coraz częściej wykorzystywana ona jest do budowy nie tylko domków letniskowych czy też sezonowych, lecz i domów całorocznych. Jak odbywa się sam proces budowy domów szkieletowych i jakie są zalety budowy takich domów?

 

Budowa domów
Budowa domów drewnianych

Zalety szkieletowych drewnianych domów

Drewniane domy szkieletowe zyskują coraz większość popularność nie tylko ze względu walory wizualne, lecz także ze względu na dużą liczbę innych walorów. Do najważniejszych z nich należą:

  • Krótki czas budowy domów szkieletowych – dzięki zastosowaniu bez wylewowej techniki budowy, proces powstawania domów szkieletowych jest znacznie krótszy niż domów murowanych. Zazwyczaj cały proces budowy zamyka się w 3-4 miesiącach.
  • Korzystny mikroklimat wewnątrz – drewno ma duże zdolności samoregulacji wilgotności, tworząc wewnątrz domu przyjazny dla człowieka klimat. Według lekarzy korzystanie on wpływa na zdrowie mieszkańców takiego domu.
  • Duża energooszczędność – według wielu to największa zaleta budowy domów szkieletowych. Konstrukcja szkieletu drewnianego przez wypełnienie jej izolacją cieplną posiada doskonałą ochronę cieplną. Powoduje to mniejszą utratę ciepła zimą, którą odczujemy przy każdym rachunku.
  • Lekka konstrukcja – to kolejny czynnik ograniczający koszta budowy domu szkieletowego. Lekka konstrukcja ogranicza wielkość wymaganych fundamentów, a tym samym koszt ich wylania.
  • Można budować cały rok – proces budowy domu drewnianego można prowadzić niezależnie od pory roku. Większość elementów domu produkowana jest w halach, a sam proces budowy ogranicza się do złożenia wszystkiego na placu budowy. Dodatkowo, brak elementów mokrych nie wyklucza pracy zimą. Jedynie prace związane z fundamentami wymagają dodatnich temperatur.

Zalet budowy domów szkieletowych jest dużo więcej. Mieszkańcy takich domów zachwalają przede wszystkim świetny design i dużo możliwości wykończenia wnętrza. Dodatkowo lekka konstrukcja ułatwia wszelkiego rodzaju modyfikacje i przeróbki, które ciężko zrealizować przy murowanych domach.

Historia domów szkieletowych

Pierwsze wzmianki o budowanie drewnianych domów szkieletowych mają swoje początki w okresie osadnictwa Kanady i USA. Między innymi, dlatego ta technologia budowy domów nazywana jest technologią kanadyjską. Inne historie każą spoglądać Nam na kierunek Skandynawski, gdzie od pokoleń jest to sprawdzony sposób budowy domów mieszkalnych. Popularność tej metody w krajach takich jak Dania, Szwecja, Norwegia czy też Kanada wynika przede wszystkim z dużej ilości drzew rosnących na terenach tych krajów. Drewno było dla mieszkańców najłatwiej dostępnym i najtańszym materiałem budowlanym, dlatego chętnie rozwijali właśnie tą technikę budowy domów. Do Polski domy szkieletowe dotarły stosunkowo późno i w początkowym okresie nie znalazły wielu odbiorców. Dopiero w ostatnich latach powstało więcej firm oferujących budowy takich domów. Obecnie Polacy coraz częściej decydują się na wybór drewna jako głównego materiału do budowy domów.

Sposób budowy

Technologia budowy domów szkieletowych nazywana jest technologią ‘suchą’. Wylewka fundamentów jest jedyną czynnością tzw. ‘mokrą. Dzięki temu nie występuje tutaj sezonowość budowy, domy mogą powstawać nawet zimą.

 Domy szkieletowe powstają w następujący sposób:

  • na fundamentach z betonu wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku. Ściany zewnętrzne, wykonane są zazwyczaj z belek o przekroju 15 cm x 4 cm a na zewnątrz obijane są płytą wiórową. Do płyty mocowana jest elewacja np. ze styropianu ryflowanego pokrytego tynkiem akrylowym. Można także wykonać elewację z desek, która nada domu jeszcze bardziej górski klimat.
  • Po ułożeniu w ścianach instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania wypełnia się je wełną mineralną. Następnie od środka wykańcza najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi. Ściany działowe, również wypełnione wełną mineralną zapewniającą izolację akustyczną.
  • Analogicznie wykonuje się stropy i inne elementy domu. Więźbę dachową robi się jako krokwiowo – jętkową, płatwiową, lub w postaci wiązarów. W klasycznym wykonaniu również cała połać dachu obita jest płytą OSB. W ten sposób uzyskuje się bardzo mocną strukturę budynku.

 

W ostatnich latach domy szkieletowe szczecin zyskały w Polsce na popularności. Potencjalni właściciele doceniają przede wszystkim krótki czas budowy oraz dużą energooszczędność takich projektów. Dzięki szybko rozwijającej się technologii można znacznie obniżyć rachunki otrzymując w zamian nowoczesny dom, w nieprzeciętnym designie.

 

PARTNERZY:

domy Szczecindeweloper Warszawa