Co warto wiedzieć o metodach badania wzroku przez okulistę?

Czas, który spędzamy przed różnymi ekranami, wysilając nasz wzrok do granic wytrzymałości, z roku na rok jest coraz dłuższy. Z udaniem się na badanie wzroku wiele osób zwleka przez wiele miesięcy, nie chcąc się przyznać do własnej słabości. Tymczasem okulistyka to prężnie rozwijająca się branża, w której zarówno sam proces sprawdzania ostrości widzenia, jak i późniejszy dobór oprawek i soczewek, są czystą przyjemnością. Jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty i kiedy warto się na nią wybrać?

Gdzie warto pójść zbadać wzrok?

Okulistyka
Okulistyka

Okulistyka to bardzo szeroka dziedzina, zajmująca się badaniem ludzkich oczu pod kątem leczenia, rozpoznawania schorzeń i budowy samego narządu. Z roku na rok wiedza lekarzy na temat widzenia jest większa, a skuteczność operacji i możliwości przywracania wzroku coraz szersze. Jednak przeciętny człowiek, który zaczyna odczuwać dyskomfort związany z postrzeganiem obrazu, nie musi korzystać z usług specjalistycznych szpitali. Wystarczy wizyta w typowym gabinecie okulistycznym.

Czy wizyta u optyka wystarczy?

Bardzo często okulistyka mylona jest z optyką. Idąc do optyka, uzyskujemy poradę na temat szkieł i oprawek okularów, ewentualnie dobór i aplikacja soczewek kontaktowych. Najczęściej zdarza się tak, że salon optyczny ma podpisaną umowę z lekarzem, który przeprowadza odpowiednie badanie oczu. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca, pacjent musi w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, celem uzyskania recepty. Okulary nie powinny być kupowane bez wykonania odpowiednich badań. W dużych miastach i renomowanych salonach optycznych wystarczy udać się do sklepu i tam uzyskać kompleksową obsługę przy sprawdzeniu wzroku i doborze szkieł.

Jak okulista bada wzrok?

Samo badanie jest bardzo proste i zazwyczaj dzieli się na dwa etapy określane mianem metod: obiektywnej oraz subiektywnej. Pierwsza z nich polega na skorzystaniu z możliwości specjalnego urządzenia, nazywanego fachowo autorefraktometrem. W potocznym języku bardzo często można spotkać się z określeniem „komputerowe badanie wzroku”, które w sposób obrazowy przedstawia sposób pomiaru wady widzenia. Autorefraktometr to maszyna, która promieniami podczerwonymi mierzy zdolność siatkówki do reakcji na zamazany i bardzo ostry obraz. Efekt jej pracy daje lekarzowi sugestię, w którym kierunku powinien poprowadzić dalsze badanie. Jeśli pacjent nosi już okulary, metodę obiektywną wspiera się dodatkowo dioptromierzem.

Ważne jest też to, jak okulista bada wzrok za pomocą metody subiektywnej. Polega ona przede wszystkim na zadaniu osobie z problemami widzenia kilku pytań, pozwalających na szersze spojrzenie na ewentualną przyczynę występującej wady. Okulista powinien zapytać między innymi o przebyte choroby i przyjmowane lekarstwa. Ma to istotne znaczenie np. w momencie, gdy osoba badana jest cukrzykiem lub odnotowała problemy z tarczycą. Po dokonanym wywiadzie bardzo często następuje odczyt kolejności liter na specjalnej tablicy, umieszczonej w pewnej odległości od odczytującego. Okulistyka wykorzystuje to badanie niezmiennie od wielu lat.

Kiedy umówić się na wizytę u specjalisty?

O okularach obowiązkowo musi pomyśleć każdy, kto odczuwa jakikolwiek dyskomfort związany z postrzeganiem docierających do niego obrazów. Sytuacją alarmującą na pewno powinien być fakt, gdy pojawiają się trudności z odczytywaniem drobnej czcionki, wszelkiego rodzaju świecących napisów oraz tekstu, z którym wcześniej nie było najmniejszego problemu. Niedogodności te mogą wiązać się również z bólami głowy i oczu, ogólnym zmęczeniem, a nawet problemami ze skupieniem i czerpaniem radości z życia.

O tym, jak okulista bada wzrok, warto przekonać się nie tylko w momencie, gdy „jest już za późno”. Dokonanie okresowego pomiaru ostrości widzenia jest wysoce zalecaną metodą profilaktyki. Okulistyka Szczecin jest na tyle rozwiniętą dziedziną, że pewne schorzenia jest w stanie wychwycić już we wczesnym etapie, przy okazji oferując całkowite wyleczenie pacjenta. Jeśli wada wzroku zostanie rozpoznana odpowiednio szybko, często walka z nią jest o wiele łatwiejsza, przynosząc pozytywne rezultaty w momencie właściwie dobranej korekcji.

Warto pamiętać, że wszystkie typowe badania wad wzroku u lekarza okulisty są najczęściej przeprowadzane bardzo szybko i bezboleśnie. Wspomniane wcześniej komputerowe badanie wzroku, wraz z przygotowaniem pacjenta, nie powinno być dłuższe niż jedna minuta. Najczęściej przed wizytą nie trzeba przyjmować żadnych specjalistycznych lekarstw. Dopiero skorzystanie z zaawansowanych możliwości okulistyki sprawia, że pacjent może odczuwać spory dyskomfort w codziennym życiu, tuż po wykonaniu zabiegu. Dotyczy to jednak głównie skomplikowanych operacji lub tych bardziej rutynowych (np. w momencie leczenia zaćmy). Badania profilaktyczne i te związane z doborem odpowiednich szkieł, to w praktyce formalność. Warto skorzystać z tych usług niezwłocznie, gdy odczucie związane z komfortem widzenia będzie dużo niższe, niż zazwyczaj. W innym przypadku wada może się pogorszyć i prowadzić do poważnych komplikacji życiowych.