Co to jest czujnik podczerwieni?

Co to jest czujnik podczerwieni?

Co to jest czujnik podczerwieni? Czujnik ruchu na podczerwień to urządzenie, które może monitorować obiekty w obszarze wykrywania na podstawie ciepła emitowanego przez obiekt. Jego działanie opiera się na wrażliwym materiale wewnątrz mechanizmu. Koszt produktu zależy od wielkości soczewki – im większa soczewka, tym większy obszar może pokryć detektor. Możliwe jest zorganizowanie działania urządzenia w postaci konwencjonalnego przełącznika bez instalowania dodatkowego przewodu neutralnego.

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień?

Zasada działania czujników podczerwieni opiera się na analizie promieniowania cieplnego (podczerwonego). Pasywne czujniki podczerwieni nie emitują żadnego promieniowania, a jedynie analizują docierające promienie ciepła. Głównym elementem czujnika ruchu i obecności jest piroelektryczny czujnik podczerwieni. Piroelektryczność to potencjał elektryczny, który powstaje w materiale pod wpływem promieniowania podczerwonego.

Czujniki wykorzystujące materiały o takich właściwościach mogą reagować na ciepło emitowane przez ciało. Czujnik piroelektryczny na podczerwień ma okrągły wzór 360° z kątem wychylenia 120°. Specjalne rozwiązania obwodów umożliwiają tworzenie różnych czujników ruchu na podczerwień, które włączają światło i rejestrują ruch człowieka.

Korzystanie z czujników podczerwieni

Czujniki ruchu ( polecamy https://rcse.pl/czujki-ruchu/ ) na podczerwień mają różne konstrukcje i zastosowania: do użytku na zewnątrz, do użytku w pomieszczeniach, do montażu na ścianie, do montażu na suficie. Jednym z głównych parametrów czujnika ruchu na podczerwień jest obszar detekcji. Czujniki sufitowe zazwyczaj mają zasięg 360°. W zależności od modelu, ścienny czujnik ruchu ma zasięg detekcji od 120° do 280°. W pewnych warunkach czasami konieczne jest użycie czujnika o niestandardowym kącie widzenia. W tym przypadku stosuje się osłony, które wyłączają źródła ciepła (zakłócenia) lub obszary pomieszczenia z obszaru detekcji.

Zasięg czujnika podczerwieni zależy od tego, jak osoba porusza się względem czujnika. Jeśli porusza się prostopadle do czujnika, ma maksymalny zasięg. Jeśli ruch jest skierowany w stronę czujnika (do przodu), obszar wykrywania jest prawie o połowę mniejszy. Czujnik ma minimalny zasięg, jeśli bezpośrednio pod nim znajduje się ruch. Są obszary, w których czujnik jest bardzo czuły i zareaguje nawet na najmniejszy ruch. Przy realizacji projektu bardzo ważne jest, aby obszar pokrycia czujnika obejmował cały obszar monitoringu. W tym celu stosuje się wiele czujników podczerwieni z nakładającymi się obszarami pokrycia, co pozwala uniknąć martwych punktów. Opóźnienia czasowe są stosowane w celu wyeliminowania luk i fałszywych trafień.

Czujniki ochrony obwodowej

Czujniki podczerwieni przeznaczone są do ochrony obwodów zewnętrznych i wewnętrznych oraz są kompatybilne z dowolnym systemem alarmowym. W większości przypadków zapewniają zasięg wykrywania 300 metrów w pomieszczeniach i 100 metrów na zewnątrz. Te obwodowe czujniki bezpieczeństwa uruchamiają alarm, gdy 3 wiązki podczerwieni zostaną przerwane jednocześnie, jeśli czas przekroczy dozwolone zaprogramowane wartości: 50, 100, 300, 500 lub 800 milisekund.

Uszczelniona obudowa IP65 oraz opcjonalna grzałka pozwalają na zastosowanie czujnika podczerwieni w każdych warunkach atmosferycznych, a te zabezpieczenia obwodowe są wysoce odporne na fałszywe alarmy dzięki automatycznemu dopasowywaniu się do tych warunków. Zazwyczaj ten typ czujnika jest używany do ochrony granic firm, magazynów, obiektów paliwowo-energetycznych, placów budowy itp. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary można je umieścić poza zasięgiem wzroku człowieka, a w każdym przypadku promieniowanie podczerwone emitowane przez czujniki jest niewidoczne gołym okiem.

Konfigurowanie detektorów do ochrony obwodowej

Co to jest czujnik podczerwieni?
Co to jest czujnik podczerwieni?

Wszystkie czujniki podczerwieni aktywnej ochrony obwodowej składają się z dwóch elementów: emitera – źródła promieniowania podczerwonego oraz odbiornika – urządzenia, które wychwytuje to promieniowanie i przetwarza je na sygnał elektryczny. Gdy w zasięgu urządzenia nie ma ciał obcych, promienie podczerwone docierają swobodnie do odbiornika, a czujnik przechodzi w stan czuwania. Kiedy jednak promienie podczerwone przejdą przez osobę, samochód lub inny przedmiot, komunikacja zostaje natychmiast przerwana, a odbiornik wysyła alarm do centrali alarmowej.

Te obwodowe czujniki bezpieczeństwa umożliwiają zaprogramowanie czasu przerwania wiązki, po którym zostanie wygenerowany alarm. Zgodnie z charakterystyką chronionego obiektu, w ustawieniach można wybrać określony przedział czasu. Korzystanie z tych ustawień może zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów czujnika, na przykład powodowanych przez światła przechodzące przez kołyszące się gałęzie drzew.

W szczególności, gdy czujnik podczerwieni jest zainstalowany nad ogrodzeniem, czas przerwania wiązki 800ms pozwoli wykryć intruzów próbujących przejść przez ogrodzenie. Jednocześnie czujniki ochrony obwodowej nie będą reagować na małe, szybko poruszające się obiekty znajdujące się w ich zasięgu. Podczas korzystania z urządzenia na zewnątrz czas przerwania wiązki powinien być krótszy, w przeciwnym razie szybko poruszający się lub biegnący intruzi mogą niezauważenie przejść przez chroniony obszar.