Budowa magazynu- konieczna inwestycja każdej firmy

Powierzchnie magazynowe są koniecznością dla większości firm produkcyjnych czy spedycyjnych. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa rośnie zapotrzebowanie na powierzchnię do przechowywania towarów. Firma nie może się rozwijać, jeśli nie ma odpowiedniego miejsca do magazynowania. Bardzo często w procesie produkcji nie dochodzi do natychmiastowej sprzedaży towarów. W okresie oczekiwania na dostawę do klienta przedsiębiorstwo potrzebuje magazynów. Potrzebne są również powierzchnie do przechowywania prefabrykatów i półproduktów używanych w procesie produkcji.

Magazyn- inwestycja na lata

Przedsiębiorstwo, aby mogło się rozwijać potrzebuje powierzchni magazynowych, o których trzeba pomyśleć z wyprzedzeniem. Jeśli nie zadbamy, by hale magazynowe budowa rozpoczęła się w odpowiednim czasie to firma będzie zmuszona do wstrzymania nadmiernej produkcji, bądź wynajęcia powierzchni. Taki wynajem nie jest tanią sprawą, szczególnie jeśli firma potrzebuje naprawdę dużych powierzchni. Dlatego wraz ze zwiększeniem produkcji powinna iść myśl o wybudowaniu powierzchni magazynowych. Na początku trzeba oczywiście zacząć od poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej jeśli będzie ona dobrze skomunikowana, połączenie sieci dróg ułatwi późniejszy transport, ale i samą budowę.

Musimy pamiętać, że zakup terenu niedaleko centrów logistycznych nie należy do najtańszych inwestycji, jednak jak przekonują specjaliści będzie to z korzyścią dla naszej firmy. Po zakupie terenu trzeba załatwić szereg formalności, m.in. pozwolenie na budowę. Warto znaleźć firmę specjalizującą się w projektowaniu powierzchni magazynowych. Pomogą oni w załatwieniu najważniejszych spraw urzędowych i wskażą istotne elementy. Hale magazynowe budowa wymaga szczegółowych projektów i wyboru odpowiednich materiałów. Lepiej wcześniej przemyśleć powierzchnię całkowitą hal, żeby w przyszłości w odpowiedni sposób wykorzystać powstałą przestrzeń. Wiele projektów pozwala w późniejszym czasie na łatwą rozbudowę magazynu i warto o tym pomyśleć już w fazie projektowej.

Rodzaje hal magazynowych

Decydując się na wybór hali musimy się zdecydować na wybór odpowiednich materiałów. Jeśli firma natychmiast potrzebuje miejsc magazynowania towaru to można postawić magazyn tymczasowy. Zazwyczaj jest to bardzo lekka konstrukcja, która nie wymaga żadnych pozwoleń. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie czasowe, które pozwala na zorganizowanie prawdziwej hali. Firmy wykonują takie magazyny z dostępnych materiałów, mogą to być płytowe ścianki i namiotowe pokrycie. Trwałość takich materiałów jest niewielka i mało odporna na warunki atmosferyczne, ale w krytycznych sytuacjach ułatwia przechowywanie towarów.

hale magazynowe

Dużo droższym, ale trwalszym rozwiązaniem jest budowa murowanej powierzchni. Wiąże się to jednak z bardzo dużymi kosztami, dlatego tworzy się tylko małe inwestycje. Hale magazynowe budowa w takim przypadku nie należy do najłatwiejszych i najszybszych, gdyż wymaga licznych pozwoleń. Bardzo ważna jest jednak trwałość takich magazynów, które odporne są na wszelkie warunki atmosferyczne i łatwo w nich zachować odpowiednią temperaturę.

W Polsce najpopularniejsze są konstrukcje stalowe. Hale magazynowe budowa zajmuje niewiele czasu. Stawia się konstrukcje metalowe, które wypełnia się odpowiednimi materiałami. Można dowolnie planować przestrzeń, a w późniejszym czasie w łatwy sposób ją rozbudować. Jest to niezwykle ważne dla przedsiębiorców. Jednocześnie koszt budowy zmniejsza się przez krótki czas stawiania konstrukcji. Co ważne w przypadku rozbiórki takiego obiektu można odzyskać większość z materiałów, które zostały wykorzystane w budowie.

 Całkowity koszt inwestycji

Hale magazynowe budowa wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Już na wstępnym etapie przedsiębiorstwo czeka spory wydatek a jest nim zakup działki. Im lepsza lokalizacja i większa powierzchnia, tym z większym kosztem musimy się liczyć. Następnie trzeba opłacić biuro projektowe, które zadba o odpowiednią realizację naszych pomysłów. Na koniec pozostaje już tylko znalezienie odpowiedniej firmy, która wykona budowę. Bardzo często jednak same biura projektowe współpracują z wykonawcami, co zdecydowanie ułatwia cały proces. Jeśli chodzi o koszt budowy samej hali to wszystko zależy od projektu i materiałów, na które się zdecydujemy. Ważny jest w tym przypadku także stopień ocieplenia, który zależy od magazynowanych przez nas towarów. 

Koszty budowy wahają się i mogą wynosić około 500 złotych za m2. Ale tak naprawdę wszystkiego dowiemy się na etapie projektowania hal magazynowych. Jeśli będzie nam zależało na bardzo dobrze ocieplonym magazynie, aby utrzymywać stałą i odpowiednią temperaturę to koszt może być nawet dwukrotnie wyższy.  Warto zadbać o odpowiedniego wykonawcę, który już na wstępnym etapie przedstawi nam całkowite koszty. Powinny one zawierać wszystkie elementy konstrukcji łącznie z wykończeniem. W kosztach powinny również zostać ujęte ewentualne drogi, które umożliwią komfortowy dojazd do powierzchni magazynowych. 

 

Dodaj komentarz